X
X

Formularz zgłoszniowy

Spodziewamy się po roku 2021 istotnego spadku rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE). Dzięki
projektom we Włocławku i Płocku bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie istotnie podniesione - mówi Marcin Wasilewski,
dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen.

O ile oczywistym jest, że ciepło i parę technologiczną musimy wytworzyć na miejscu na nasze potrzeby, to o tyle produkcja energii elektrycznej to nie tylko bezpieczeństwo dostaw dla naszych zakładów. Spodziewamy się po roku 2021 istotnego spadku rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE). Dzięki projektom we Włocławku i Płocku bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie istotnie podniesione - twierdzi Marcin Wasilewski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen. Podkreśla, że energetyka jest kluczowym elementem podstawowej działalności płockiego koncernu. 

- Bez pary i energii elektrycznej nie ma rafinerii i nie ma petrochemii. W każdej lokalizacji w której grupa Orlen  posiada zakłady produkcyjne mamy elektrociepłownie, w związku z tym energetyka jest nierozerwalnie związana z naszą produkcją. W naszej strategii mamy duży program modernizacyjny i inwestycyjny w obszarze energetyki, dostosowujemy wszystkie nasze instalacje do norm środowiskowych, ale również stawiamy na nowe jednostki jak projekt we Włocławku o mocy 460 MWe i projekt w Płocku o mocy blisko 600 MW. Łączne nakłady inwestycyjne na te projekty to ponad 3 mld zł - dodaje Marcin Wasilewski.Przypomnijmy, że 19 czerwca br. zakończono budowę bloku gazowo-parowego o mocy 463e MW we Włocławku. Elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną i cieplną na potrzeby m.in. Anwil oraz cieplną dla całego kompleksu przemysłowego we  Włocławku, którego jest integralną częścią. Pozostała energia elektryczna jest kierowana do Krajowego Systemu  Energetycznego. 

Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen. Dzięki tym inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Po zakończeniu inwestycji we Włocławku Koncern posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt. Projekty energetyczne Koncernu nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach obszaru Downstream. PKN Orlen dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in.wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach Koncernu. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem